ברוכים הבאים לאתר PhysioPlexity !

גוף האדם הוא יצירה מופלאה. במקור העליתי את אתר PhysioPlexity על מנת להתמקד במערכת רקמות החיבור ורקמות הפאשיה (fascia). כעת, היקף הנושאים רחב יותר וכולל תחומי עניין אחרים עם זיקה והשלכות לגבי תנועה, כושר ובריאות.

השם שבחרתי לאתר מביע את האופי הדינמי והמורכב של הגוף כישות ביולוגית תחת ההגדרה 'מורכבות טבעית' – Physical Complexity – ובצימוד, PhysioPlexity. הגדרה זו משקפת בעיני את מהותו של האורגניזם מלא החיוניות שאנחנו, אשר הופעתו האחדותית בעולם אינה מסגירה את טריליוני התאים שבו המעורבים במגוון עצום של מערכות יחסים, ואשר יחד מבטאים את קיומו.

רקמת הפאשיה שייכת למשפחת רקמות החיבור בגוף, ואחת הרקמות המרתקות והנחקרות ביותר בעשור האחרון. היעד הוא לתאר את המורכבות של סוגי פאשיות, רכיבים ותפקידים. יוצגו נושאים שקשורים בפאשיה כגון, הגדרה, סיווג, אנטומיה, פיזיולוגיה, מאפיינים מכניים, תפקוד, מכנוביולוגיה, דינמיקת הנוזלים, כמו גם מערכות היחסים שפאשיה מקיימת עם רקמות אחרות, במיוחד, רקמות עצב ושריר, בצומת העצב-שריר ובמעבר הכוחות מסיבי שריר למטריצת החיבור הפאשיאלית, כמו גם ההשפעות של עומסים מכניים או חסר שלהם על הרכיבים והארכיטקטורה המבנית התפקודית מבגרות ועד זקנה. בתנאים אופטימליים, רקמות פאשיאליות מהוות גורם מכריע בתנועה תקינה ויעילה. עם זאת, חוסר שימוש, פציעות, דלקות, וכתוצאה מכך, כאבי גוף ומוגבלות, נקשרו עם ירידה בתפקוד שלהן. הדיון יכלול הבטים קליניים של טכניקות טיפול קיימות, וכן רעיונות חדשים לטיפול ותחזוקה עצמית.

המקורות המרכזיים למידע שמופיע באתר מבוססים על מאמרים מדעיים וספרי לימוד. המידע שיובא נכון לזמן כתיבתו ויעודכן בהתאם לגילויים חדשים והתפתחויות. מרבית המושגים הטכניים יופיעו בעברית לצד האנגלית (בעזרת מונחי האקדמיה ללשון).

אתר PhysioPlexity פתוח לכל המתעניין, ובמיוחד לאנשי מקצוע וסטודנטים מעולם הכושר והספורט, התנועה והמחול ולעוסקים בריפוי ושיקום.

מטרות נוספות הן לעודד סקרנות, ערכיות ללמידה עצמית, מוטיבציה לחקירת עומק מתמשכת, חשיבה ביקורתית, ויצירתיות.

מוזמנים לשתף, להגיב ולשאול בדף הפייסבוק של האתר.

קריאה נעימה!

יוספה

יוספה טל