ויטמין B12 – חיוני לשמירה על מערכת העצבים ולהיווצרות של כדוריות דם – נוכח באופן טבעי רק במזונות מן החי. על אף שהגוף מסוגל לצבור את הויטמין למשך שנים והסיכוי ללקות בחסר הוא נמוך, אוכלוסיות מסוימות עדיין עשויות להמצא בסכנה למחסור בויטמין זה.

ממה נגרם מחסור בוויטמין B12?

אתר קופת חולים הכללית מציין שלוש סיבות מרכזיות למחסור בוויטמין B12:

  1. אכילת מזון דל בוויטמין B12 – למשל טבעונים, שנמנעים לחלוטין מלצרוך מוצרים מהחי עלולים לסבול ממחסור בוויטמין B12, אך גם צמחונים עלולים לסבול ממחסור בוויטמין הזה. אף על פי שהם צורכים ביצים.
  2. בעיה במערכת העיכול עלולה לפגוע במנגנון הספיגה של הוויטמין – תהליך הספיגה של ויטמין B12 הוא רב שלבי ומתרחש בקיבה ובמעי הדק. בקיבה נקשר הוויטמין לחלבון שמכונה Intrinsic factor. אם יש חוסר בחלבון הזה, לא יכול הוויטמין להיספג. המחסור ב־Intrinsic factor נגרם לרוב מפגיעה אוטואימונית בתאים שמייצרים אותו. היכולת לספוג ויטמין B12 עלולה להיפגע גם בעקבות ניתוח מעיים, מחלה דלקתית של המעי (כמו קרוהן או אלצרטיב קוליטיס) וצליאק.
  3. קשישים – ירידה ביכולת הספיגה והתזונה שלהם פעמים רבות אינה כוללת די B12.

בהודעה לעיתונות (פברואר, 2017) התפרסם כי חוקרים מאוניברסיטת הלסינקי, פינלנד, מצאו דרך להכניס ויטמין B12 לתוך מזונות המבוססים על צמחים באמצעות מרכיבי מזון נפוצים. השיטה היא תהליך מוכר של תסיסה, באמצעות החיידק הפרוביוטי Propionibacterium freudenreichii, ממשפחת הפרופיוניבקטריום, אשר משמש לייצור גבינת אמנטל וגבינות שוויצריות נוספות.

"כאשר אנו בוחרים את הזנים הנכונים של החיידק ומגדירים את התנאים המתאימים, אנו מצליחים לגרום לחיידק לסנתז כמויות גדולות של ויטמין B12 בתאיו. בנוסף, אמצנו שיטה שבה אנו יכולים לוודא שצורת ה B12 שתופק תהיה מועילה לבני אדם. חלק מן החיידקיים מייצרים צורה של הויטמין שאינה מועילה לבני אדם, ותוצאותיהם של מחקרים קודמים רבים עשויים למעשה להיות נעוצים בתופעה הזו", אומר פרופ' ויינו פירונן (Vieno Piironen) מאוניברסיטת הלסינקי.

אפשרויות רבות ליישום

ניתן לתרבת את החיידקים שמייצרים ויטמין B12 במדיום גידול שעשוי מדגנים או קטניות כגון, פול. מדיומי הגידול הללו יכולים לשמש לאחר מכן כמרכיבים במגוון מזונות, כגון, לחם או יוגורט.

פרופ' פירונן מסביר, "העשרה טבעית של מזון היא אחד מנושאי המחקר האהובים עליי. ניתן לייצר ויטמינים רבים ממשפחת B באמצעות תסיסה. לדוגמה, האקדמיה הרב תחומית שלנו של פרויקט המחקר הפיני תיעדה את רצף הגנום של מספר לא מבוטל של זני חיידק ה freudenreichii Propionibacterium, ואנו סבורים שרק התחלנו לנצל את מלוא היתרונות של מאגר הנתונים."

 

Emmental cheese

החיידק Propionibacterium freudenreichii, המשמש גם בייצור גבינת אמנטל, מסוגל לסנתז ויטמין B12 בתאים שלו.

 

תמונות:

Wikimedia Commons,  dreamstime

מקור:

https://www.helsinki.fi/en/news/fermentation-adds-vitamin-b12-to-plant-based-foods-naturally

http://www.clalit.co.il/he/medical/medical_diagnosis/Pages/vitamin_B12_deficiency.aspx#taf