האם ידעתם שניתן להעביר מידע בין מערכות ביולוגיות ולהשפיע על מערכת ביולוגית חיה אחרת? בעת צרה, עם ישראל מחבק. החיבוק הלאומי הזה מורגש ומקרין הרבה מעבר לגילויי העזרה ההדדית. לחלופין, כאשר חל שיבוש בקשרים, התחושה הנוצרת עשויה להיות מעיקה ולהשפיע ברמה הפיזית גם לרעה. איך הלב שלנו חווה את הרגשות, בין אם חיוביים כגילויי חיבה ואיכפתיות או שליליים? מה בעצם קורה בקשרים בין אדם לאדם? בין אדם לבעלי חיים? הניסוי הבא הציג באמצעות מיכשור את קשרי החיבה העמוקים בין נער לכלבתו.  

מכון המחקר HeartMath הראה שיש אינטראקציות מוח-לב בין בני אדם בסמיכות, למשל, בין זוגות ישנים, אם ותינוקה, אנשים במצבים קוהרנטיים (על פי הגדרת המכון, זהו מצב הרמוני בין רגש וקוגניציה). המכון קורא לתקשורת הזו, תקשורת ביו-אלקטרומגנטית.

שדות אלקטרומגנטיים שנוצרים על ידי הלב ומחלחלים לכל תא עשויים לשמש אות סינכרון עבור הגוף באופן מקביל למידע שנישא על ידי גלי רדיו. קיימות ראיות המוכיחות כי האנרגיה הזו לא רק מועברת באופן פנימי אל המוח אלא גם מזוהה על ידי אחרים בטווח התקשורת שלה. הלב מייצר את השדה האלקטרומגנטי הגדול ביותר בגוף. לשדה החשמלי, כפי שנמדד באֶ.קַ.ג (רישום הפעילות החשמלית של הלב) יש משרעת הגדולה פי 60 ביחס לגלי המוח הנרשמים בבדיקת א.א.ג (רישום הפעילות החשמלית  של המוח). ניתן למדוד את המרכיב המגנטי של השדה האלקטרומגנטי של הלב עם מיכשור מיוחד במרחק כמה מטרים מן הגוף. מתברר כי הוא חזק בערך פי 100 מזה המיוצר על ידי המוח. המכון מצא בנוסף כי דפוסי קצב ברורים בין פעימה-לפעימה משתנים באופן מובהק בהשתנות קצב הלב (heart rate variability) כאשר יש התנסות ברגשות שונים. השינויים המתרחשים בגלים המייצגים אלקטרומגנטיות, לחץ גלי קול ולחץ דם המיוצרים על ידי הפעילות הקצבית של הלב "מורגשים" על ידי כל תא בגוף. עובדה זו תומכת בתפקיד הלב כאות גלובלי לסינכרון פנימי.

המכון מצא כי סוג מסוים של סנכרון קצב הלב יכול להתרחש באינטראקציות בין אנשים וחיות המחמד שלהם. הרבה אנשים אוהבי חיות מחמד עשויים להעריך את תוצאות הניסוי שערך מנהל מכון המחקר HeartMath, ד"ר רולן מקריי (Dr. Rollin McCraty), בין בנו ג'וש בן ה 15, והכלבה שלו, מייבל. הוא השתמש בצגי אֶקַ"ג כדי להקליט את נתוני קצב הלב כאשר שניהם היה ביחד ולחוד.

Mabel & Josh

חלקו העליון של הגרף בתמונה מראה את קצב הלב של הכלבה מייבל כשהנער ג'וש (המוצג בחלק התחתון של הגרף), נכנס לחדר, התיישב והמשיך לחוות במודע רגשות אהבה כלפי מייבל. כשג'וש חש במודע רגשות של אהבה ואיכפתיות כלפי חיית המחמד שלו, מקצבי הלב שלו הפכו יותר קוהרנטיים, ושינוי זה השפיע כנראה על קצב הלב של מייבל, אשר לאחר מכן הפך גם יותר קוהרנטי. לא היה מגע פיזי בין הכלבה לבין הנער.

לגבי קשרים כאלה שיכולים להתרחש בין אדם לאדם ובין בני אדם לחיות מחמד, ד"ר מקריי כתב מאוחר יותר:

"למרות שעדיין יש צורך לקיים מחקרים נוספים בתחום זה, אני מרגיש שאנחנו יכולים להשפיע על הסביבה המיידית שלנו. נראה שיש סוג של תקשורת המתרחשת בין אנשים מעל ומעבר לשפת גוף או לתקשורת מילולית. אני מאמין שניווכח במחקרים עתידיים כי אנו משפיעים על מצבי הרוח והתנהגותם של אחרים, לחיוב ולשלילה, באמצעות השדות האלקטרומגנטיים שאנו מקרינים".

"בפעילות המחקרית שאנו עורכים עם אנשים וחיות המחמד שלהם, אנו רואים כי בעל חיית המחמד יכול ליצור את מה שאנו מכנים 'סביבה לבבית' בעת תרגול טכניקות שמתמקדות בתחושות של חיבה וחום (אבן פינה בשיטות התרגול של מכון HeartMath). חיות המחמד מגיבות על ידי כך שהן מפתחות יותר חיבה, התלהבות וקשר לבעלים שלהן".

 

מקורות:

The Energetic Heart: Bioelectromagnetic Communication Within and Between People

Rollin McCraty, Ph.D., 2004

תמונה: dreamstime