'אספלט גרין', (Asphalt Green) ניו-יורק, הוא מכון כושר המציע את תכנית AG6™. זהו אימון פונקציונלי בן 45 דקות המבוצע במסלול מעגלי חוויתי בעצימות גבוהה המתמקד בתנועה כלל-גופית מתמדת לשיפור מטרות מטבוליות ופיזיולוגיות מוכרות. החוויה האור-קולית (PRAMA technology) מאפשרת דגש חזק על הבטים עצביים-חושיים-מוטוריים, כגון, פרופריוספציה, תפיסה מרחבית, זמן תגובה, קואורדינציה, תזמון, זריזות וכמובן, כייף!

איך משפיע אימון מהסוג הזה על המוח הבוגר?

המוח הוא לא שריר אבל יש לו יכולת לעבור שינוי סינפטי ולייצר תאי עצב חדשים (נוירוגנזה). זה נקרא, הפלסטיות של המוח, או ה"גמישות" של המוח. נראה שפעילות גופנית מעוררת את התאים המבשרים במוח של תהליך הנוירוגנזה אצל מבוגרים למטרה של שגשוג מוגבר ותחזוקה לאורך זמן. העשרה סביבתית, כמו גם למידה, בעיקר מקדמות הישרדות של תאי עצב לא מפותחים. התאים הללו מהווים את הצאצאים המתרבים של התאים המבשרים. באופן מפתיע, להשפעות אלה יש אפקט מצטבר: העלאת פוטנציאל הנוירוגנזה אצל מבוגרים על ידי פעילות גופנית מגדילה את גיוסם של תאי העצב בעקבות גירוי קוגניטיבי בסביבה מועשרת.

השורה התחתונה רוצה לומר שבחיים האמיתיים לא קיימת הפרדה בין פעילות גופנית לפעילות קוגניטיבית ורגשית! הן קשורות זו בזו וככל שנייצר סביבת עבודה מועשרת יותר כך תגבר השותפות הסינרגיסטית בין שלוש סוגי הפעילויות. לצד שיפור מטרות מטבוליות ופיזיולוגיות מוכרות יש דגש חזק על הבטים עצביים-חושיים-מוטוריים, כגון, פרופריוספציה, איזון, תפיסה מרחבית, זמן תגובה, קואורדינציה, תזמון וזריזות. תוסיפו היבטים מנטליים משמעותיים לא פחות של ענין, אתגר אישי, תגמול והנאה וקבלתם שלם גדול הרבה יותר מסך כל חלקיו.

 

תמונה: dreamstime