האם אתם מודדים את קילומטראז' הריצה, הקלוריות שנצרכו, או קצב הלב הממוצע שלכם באמצעות מכשיר לביש? מסתבר שכפי שטכנולוגיה תופסת חלק בלתי נפרד מחיינו המודרניים, אנשי מקצועות הבריאות והכושר קבעו – זו השנה השנייה – כי טכנולוגיה לבישה (Wearable Technology) תהיה המגמה המובילה בעולם הכושר גם ב2017. הדבר מייצג מגזר הולך וגדל במהירות של צרכנים המשתמשים בטכנולוגיה כדי לאסוף מדדים יומיומיים של התפקוד הגופני שלהם.

הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט (American College of Sports Medicine – ACSM) פרסם את תחזית מגמות הכושר השנתית שלו. הסקר הקיף יותר מ-1,800 אנשי מקצוע בתחום הבריאות והכושר ברחבי העולם ותוכנן לחשוף מגמות מובילות במסגרות כושר שונות. בסקר ניתנו 42 מגמות פוטנציאליות, ה-20 הראשונות דורגו במאמר "הסקר העולמי של מגמות כושר לשנת 2017" שפורסם בגיליון נובמבר/דצמבר 2016 של הירחון הדו-חודשי בנושאי בריאות וכושר של הקולג'.

"הטכנולוגיה הפכה מצרך חובה בחיי היומיום שלנו. כל אחד יכול בקלות לספור צעדים או קלוריות באמצעות מכשיר לביש או טלפון חכם", אמר דר' וולטר תומפסון, המחבר הראשי של הסקר מאוניברסיטת ג'ורג'יה שבאטלנטה, ארה"ב. "משתמשים יכולים לאסוף את נתוני הבריאות שנרשמו על ידי הטכנולוגיה הלבישה כדי לקבל תמונת מצב על רמת הכושר הנוכחית שלהם ולעזור להם לקבל החלטות לגבי אורח חיים בריא יותר".

"אימון באמצעות משקל גוף, אימון אינטרוולי בעצימות גבוהה (HIIT), ותוכניות הסמכה ולימודי המשך למאמני כושר נשארו מדורגים גבוה בסקר", אמר תומפסון. "המגמות הללו משקפות אינטרס צרכנים חזק להמשיך באימוני כוח ואימוני כושר פונקציונליים". חלק מהמגמות שזוהו לראשונה בסקר שנערך לקראת 2007, כגון, מאמני כושר משכילים ומנוסים ואימוני התנגדות וכוח, ממוקמים בסמוך לחלקה העליון של הרשימה מאז הסקר הראשון שהודפס בשנת 2006.

נראה שתוצאות הסקר השנה מחזקות את התוצאות מהשנים הקודמות ולטענת תומפסון, "זה צפוי בעת מעקב אחר מגמות ולא אופנות או תחביבים".

תוספות חדשות ברשימת 20 המגמות המובילות :-)

 • אימון כושר קבוצתי (ניטור תוצאות אישיות באמצעות אביזר לביש)
 • 'פעילות גופנית כתרופה' (מוגדרת כיוזמת בריאות עולמית ולא כתכנית אימונים)

נעדרים השנה מרשימת 20 המגמות המובילות :-(

 • אימוני ליבה
 • אימוני ספורט ספציפי
 • שיעורי פילאטיס
 • שיעורי זומבה
 • רכיבת אופניים בסטודיו (כגון, ספינינג)
 • שיעורי בוטקאמפ (boot camp)
 • אימוני חתירה בסטודיו

dreamstimesmall_28359761

10 מגמות הכושר המובילות לשנת 2017:

 1. טכנולוגיה לבישה – כולל רושמי פעילות, שעונים חכמים, שעוני דופק והתקני GPS. טכנולוגיות חדשות אלה מספקות ניטור ומשוב מיידי.
 2. אימון באמצעות משקל הגוף – דורש ציוד מינימאלי ולכן מוזיל עלויות. אינו מוגבל רק לשכיבות סמיכה ותרגילי מתח על מוט. מגמה זו מאפשרת לאנשים לחזור ולתרגל את "יסודות הכושר" (מדידת הביצועים באמצעות טכנולוגיה לבישה).
 3. אימון אינטרוולי בעצימות גבוהה (HIIT) – האימון כולל פרצי פעילות קצרים משולבים לסרוגין עם פרקי מנוחה או התאוששות קצרים. זהו אימון בעצימות גבוהה ולכן ניתן להשלים אותו בדרך כלל בתוך 30 דקות (מדידת הביצועים באמצעות טכנולוגיה לבישה).
 4. מאמני כושר משכילים ומנוסים – תוכניות מקצועיות וקורסים להסמכת מאמנים, לימודי המשך, סדנאות העשרה והעמקה בנושאים קשורים הם רכיב חיוני בשמירה על רמת מקצועיות גבוהה של הענף.
 5. אימוני התנגדות וכוח – אימוני התנגדות וכוח הם דגש מרכזי במועדוני כושר רבים ברחבי העולם. האימונים הללו הם חלק חיוני בתכנית אימונים מקיפה, לכל סוגי הפעילות הגופניות ובכל הרמות. (הרכיבים העיקריים האחרים מדגישים סבולת לב-ריאה וגמישות).
 6. אימון קבוצתי – תוכניות אימונים בקבוצה נועדו להגביר את המוטיבציה והיעילות אצל אנשים ברמות כושר שונות. המדריכים משתמשים בטכניקות הנחייה והעצמה כדי לדרבן את המשתתפים להשיג את יעדי כושר שהציבו לעצמם.
 7. 'פעילות גופנית כתרופה' – (®Exercise is Medicine) – 'פעילות גופנית כתרופה' היא יוזמת בריאות עולמית המתמקדת בעידוד רופאי משפחה וקלינאים אחרים לכלול פעילות גופנית בעת תכנון תוכניות טיפול והפניית המטופלים שלהם למוסמכי מקצועות הכושר.
 8. יוגה – בהתבסס על מסורת עתיקה, יוגה כוללת סדרה של תנוחות גופניות ספציפיות שמטרתן שיפור המודעות והבריאות. קיימות שיטות שונות לתרגול יוגה, כגון, פאוור יוגה, יוגלטיס (יוגה+פילטיס), ביקראם, אשטנגה, ויניאסה, אנורארה, קריפאלו, קונדליני, שיבננדה ואחרים.
 9. אימונים אישיים – מכוני כושר מקפידים להעסיק מאמני כושר מוסמכים בעלי השכלה, הכשרה וניסיון המציגים יכולת להתאים אימון אישי לכל חבר. מאמני כושר אישי משקיעים יותר ויותר משאבים ברכישת ידע לגבי התפתחויות בעולם המחקר הביומכאני והפיזיולוגיה של המאמץ, שיטות אימון חדשות, טכנולוגיה, ציוד חדש ואביזרים, תזונה בריאה, הגברת המודעות להפחתת מתחים וקידום נושאי גוף-נפש, כדי להציע סל מגוון של אפשרויות לסוגי אוכלוסיה שונים.
 10. פעילות גופנית וירידה במשקל – בנוסף לתזונה, פעילות גופנית היא מרכיב מרכזי בתכניות הרזיה. מומחים בתחומי הבריאות והכושר מספקים תוכניות הרזיה המשלבות פעילות גופנית סדירה עם הגבלת קלוריות לשמירה על משקל תקין.

 

תמונות: dreamstime

מקורות:

WORLDWIDE SURVEY OF FITNESS TRENDS FOR 2017, ACSM'S Health & Fitness Journal,

November/December 2016, Thompson, Walter R. Ph.D., FACSM, 2016