אובדן זמני של תחושה, נפוץ ברגליים ובזרועות, נגרם על ידי "דחיסה זמנית של עצבים", אומרת ד"ר רבקה טראוב, עוזרת פרופסור לנוירולוגיה ב UNC, בית הספר לרפואה של צפון קרולינה. כאשר העצב נצבט, הוא אינו מעביר אותות לעמוד השדרה ולמוח בצורה נכונה.

עצבים נושאים אותות חשמליים כמו מים דרך צינור, אומר סטיבן ורנינו, פרופסור לנוירולוגיה במרכז הרפואי של אוניברסיטת טקסס. האותות מועברים למוח מחלק מסוים של הגוף איתו הם מזוהים והודעה נשלחת בחזרה למטה. לדוגמה, אם נוגעים בתנור חם, עצבי החישה ביד יורים אותות לעמוד השדרה ולמוח שבהם האותות מתפרשים ככאב, ובתגובה, היד נרתעת באופן רפלקסיבי לאחור.

באותו אופן שבו המים נתקעים כאשר מפתלים צינור, אותות מוטוריים לא תמיד יכולים לעבור בחופשיות דרך העצבים אם הרגליים שלובות או פרק כף היד כפופה (בפרק כף היד, חוסר תחושה או חולשה כרונית ידועים כתסמונת התעלה הקרפלית).

"אחד העצבים השכיחים שנדחס הוא עצב הפיביולה, או העצב הפרונאלי של השוק", כתבה טראוב בדוא"ל, "העצב עובר סביב הברך ולעתים קרובות נדחס כשאנשים יושבים ברגליים שלובות לאורך זמן".

Common Peronal nerve- fibular nerve-wikimedia commons

"זוהי טעות נפוצה לחשוב שתחושה קהה נגרמת על ידי חוסר באספקת דם", אומרת טראוב. "אפשר לחסום את זרימת הדם אל איבר, אבל זה נדיר", מוסיף פרופסור ורינו.

פרסתזיה (paresthesia), אותה תחושה של עקצוץ, נימול, כמו "סיכות ומחטים", מתרחשת כאשר העצבים חוזרים לתפקד, והרגל או הגפיים "מתעוררות". אי הנוחות, שלעיתים כואבת, בדרך כלל גורמת לשינוי התנוחה או המיקום.

רוב האנשים מסוגלים לזוז ולשחרר את הלחץ על העצבים. "אבל אם מישהו אינו מסוגל לזוז או נמצא תחת השפעת חומרים מרדימים, הוא עלול לסבול מפגיעה עצבית קבועה, כגון, פצעי לחץ", אומרת טראוב.

מקור:

https://www.businessinsider.com.au/why-does-your-foot-fall-asleep-2017

תמונות: dreanstime, Wikimedia commons