הערכת השכיחות וההידבקות בזיהומים בלתי-מתועדים של נגיף הקורונה החדש הינה קריטית להבנת השכיחות הכללית והפוטנציאל הפנדמי של המחלה.

מחקר חדש במימון המכונים האמריקאים לבריאות NIH, שפורסם בכתב העת המדעי Science, מתעד מדוע ריחוק חברתי עשוי להיות התקווה הטובה ביותר להאט את התפשטות נגיף הקורונה.

להלן מספר דגשים של המחקר, שהתבונן בנתונים מחודש ינואר 2020, ומדגם באופן מתמטי את התפשטות נגיף הקורונה בסין:

  • לכל מקרה שאושר יש, ככל הנראה, 5-10 נשאים שלא אותרו.
  • ההערכה היא כי כ-86% מכל מקרי ההידבקות לא היו מתועדים לפני מגבלות הנסיעה שהוטלו בסין בתאריך ה-23 בינואר 2020.
  • ההערכה היא כי שיעור העברת הזיהומים הבלתי מתועדים היה כ- 55% ממקרי ההידבקות שתועדו, ובכל זאת, בגלל מספרם הגדול יותר, מקרי ההידבקות הלא מתועדים היו מקור הזיהום עבור כ-79% מהמקרים המתועדים.
  • רק לאחר שסין קבעה מגבלות נסיעה וריחוק חברתי, התפשטות נגיף הקורונה הואטה באופן משמעותי.
  • ממצאים אלה מסבירים את ההתפשטות הגאוגרפית המהירה של נגיף הקורונה ומצביעים על כך שהכלת הנגיף תהיה מאתגרת במיוחד.

צוות החוקרים פיתח מודל ממוחשב שאיפשר לחוקרים לדמות את זמן ומקום מקרי ההידבקות ברשת של 375 ערים סיניות כדי להסיק מאפיינים אפידמיולוגיים קריטיים הקשורים לנגיף הקורונה, כולל חלק ממקרי ההידבקות הבלתי מתועדים ופוטנציאל ההדבקה שלהם. החוקרים עשו זאת על ידי שילוב נתונים קיימים על התפשטות נגיף הקורונה בסין עם מידע על ניידות שנאסף על ידי שירות מבוסס-מיקום (כמו וויז) במהלך ראש השנה הסיני הפופולרי בן 40 הימים, כאשר סינים רבים נוסעים ברחבי הרפובליקה.

ד"ר פרנסיס קולינס, רופא-גנטיקאי אמריקאי, ראש ה-NIH, כותב בבלוג שלו: "על כל אחד מאיתנו להתייחס ברצינות לריחוק חברתי בחיי היומיום. ריחוק חברתי סייע להתגבר על המגיפה בסין והוא יעבוד במדינות אחרות, כולל ארצות הברית. עם זאת, למרות שאמריקאים רבים ככל הנראה יבלו שבועות בעבודה ולימוד מהבית ויתרגלו צעדים אחרים של ריחוק חברתי, ההימור נותר גבוה. אם לא נצליח להכיל את המגיפה, וירוס הקורונה יוכל בהחלט להסתובב ברחבי העולם במשך שנים רבות ולהוות סכנה אדירה עבורנו ועבור אהובינו."

מעבדות רבות ברחבי העולם משקיעות משאבים עצומים כדי לפתח חיסון או תרופה נגד הקורונה, אך הסברה היא כי זה ייקח לפחות 12-18 חודשים על מנת שחיסון יתגלה כיעיל ובטוח ויהיה זמין באופן נרחב.

בינתיים, ריחוק חברתי נותר אחד מהנשקים הטובים ביותר כדי להאט את התפשטותו השקטה של הנגיף ולשטח את עקומת המגיפה. ההנחיה הלא פשוטה של בידוד וריחוק חברתי יזומה תתן לאנשי מקצועות הרפואה, בתי חולים ומוסדות אחרים זמן רב יותר להתכונן, להגן על עצמם ולסייע לחולים.

ד"ר קולינס מוסיף: "חשוב מכך, הצלת חיים מנגיף הקורונה מחייבת את כולנו לקחת חלק במאמץ המשותף. אנשים צעירים ובריאים, שהסיכון שלהם למות מנגיף קורונה אינו אפסי אך נמוך למדי, עשויים לטעון שאסור להגביל אותם על ידי ריחוק חברתי. עם זאת, צעירים הם לעתים קרובות המתווך הבלתי מודע לנגיף המסוכן הזה שיכול להזיק – ואפילו לקחת את חייהם של אנשים מבוגרים ופגיעים יותר. צריך לחשוב על הסבא והסבתא שלכם, ואז לדלג על המפגש הגדול. כולנו בזה ביחד."

תמונה ראשית: Bird – Michal Jarmoluk from Pixabay

מקורות:

  1. Substantial Undocumented Infection Facilitates the Rapid Dissemination of Novel Coronavirus (SARS-CoV2), Ruiyun Li et al.,2020. 1126/science.abb3221
  2. https://directorsblog.nih.gov/2020/03/19/to-beat-covid-19-social-distancing-is-a-must/