ריחוק חברתי והישיבה בבית בתקופת הקורונה משפיעים לרעה על הפעילות הגופנית במיוחד במבוגרים מעל גיל 60 שנמצאים בסיכון גבוה למחלות קשות כתוצאה מנגיף ה-COVID-19.

קבוצה מסוימת של מבוגרים מעל גיל 60 שהיא פגיעה במיוחד הם אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית של הברך (אוסטאוארתריטיס). מחקרים מראים שדלקת מפרקים זו משפיעה על למעלה משליש מהאוכלוסייה הכללית מעל גיל 60, ומהווה גורם מוביל למגבלה תפקודית (למשל קושי בעלייה במדרגות, קימה מכיסא). היות שאין כרגע תרופה, הטיפול מתמקד בניהול תסמיני הדלקת.

מסגרות הטיפול הקליני כוללות הנחיות לקידום פעילות גופנית כגישת טיפול ראשונה בדלקת מפרקים ניוונית של הברך, כאשר הוכח כי ביצוע תרגילים משפר כאב עם פחות תופעות לוואי שליליות בהשוואה לתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (כגון, אדוויל). עם זאת, התרגום של המלצות פשוטות לכאורה ליישום מעשי נותר בעייתי באופן משמעותי בימי הקורונה כאשר המרחב לפעילות גופנית מצטמצם.

לאור האמור לעייל, כתב העת המדעי לראומטולוגיה The Journal of Rheumatology, ממליץ כעת על 10 דקות הליכה ביום כפעילות הגופנית המינימלית ביותר למבוגרים מעל גיל 60 עם דלקת מפרקים ניוונית של הברך. המטרה בכך היא לצמצם את הסיכון להשפעות בריאותיות גרועות הקשורות לאורח חיים יושבני מתמשך, כגון, חולשת פלג הגוף התחתון ומצב של ירידת הכושר על רקע חוסר פעילות גופנית הקשורה לריחוק חברתי והישארות בבית בימי הקורונה בקבוצת אנשים זו.

תמונה ראשית: dreamstime

מקור:

Walk at least 10 minutes a day for adults with knee OA: Recommendation for minimal activity during the COVID-19 pandemic, Jakiela et al., 2020